На главную/Архив новостей
201720162015201420132012201120102009200820072006200520042003
ИюльИюньМайАпрельМартФевральЯнварьДекабрьНоябрьОктябрьСентябрьАвгустИюльИюньМайАпрельМартФевральЯнварьДекабрьНоябрьОктябрьСентябрьАвгустИюльИюньМайАпрельМартФевральЯнварьДекабрьНоябрьОктябрьСентябрьАвгустИюльИюньМайАпрельМартФевральЯнварьДекабрьНоябрьОктябрьСентябрьАвгустИюльИюньМайАпрельМартФевральЯнварьДекабрьНоябрьОктябрьСентябрьАвгустИюльИюньМайАпрельМартФевральЯнварьДекабрьНоябрьОктябрьСентябрьАвгустИюльИюньМайАпрельМартФевральЯнварьДекабрьНоябрьОктябрьСентябрьАвгустИюльИюньМайАпрельМартФевральЯнварьДекабрьНоябрьОктябрьСентябрьАвгустИюльИюньМайАпрельМартФевральДекабрьНоябрьОктябрьСентябрьАвгустИюльИюньМайАпрельМартФевральЯнварьДекабрьНоябрьОктябрьСентябрьАвгустИюльИюньМайАпрельМартФевральЯнварьДекабрьНоябрьОктябрьСентябрьАвгустИюльИюньМайАпрельМартФевральЯнварьНоябрьОктябрьСентябрьАвгустИюльИюньМайАпрельМартФевральЯнварьДекабрьНоябрьОктябрьСентябрьИюньАпрельМартФевральЯнварьДекабрьНоябрьОктябрь
25 февраля 2010
ПРЭС – БЮЛЕТЭНЬ

МІНІСТЭРСТВА АДУКАЦЫІ
РЭСПУБЛІКІ БЕЛАРУСЬ

ПРЭС-ЦЭНТР

вул. Савецкая, 9
220010, Мінск,
тэл. 222-42-43, факс (017) 220-84-83
E-mail:ivchenkov@minedu.unibel.by

МИНИСТЕРСТВО ОБРАЗОВАНИЯ
РЕСПУБЛИКИ БЕЛАРУСЬ

ПРЕСС-ЦЕНТР

ул. Советская, 9
220010, Минск
тел. 222-42-43, факс (017) 220-84-83
E-mail: konchits@minedu.unibel.by

  Белтэлерадыёкампанія
Рэдакцыі газет
Інфармацыйныя агенцтвы
Прэс-цэнтры

ПРЭС – БЮЛЕТЭНЬ
(сакавік 2010 г.) 

 
З 18 лютага па 15 сакавіка ў выставачнай зале Нацыянальнага цэнтра мастацкай творчасці дзяцей і моладзі экспануецца рэспубліканская выстава дзіцячай творчасці “З рога ўсяго многа” калектываў дэкаратыўна-прыкладной творчасці, якія маюць званне “народны”, устаноў пазашкольнага выхавання і навучання Рэспублікі Беларусь.
Выстава праводзіцца з мэтай садзейнічання павышэнню ролі студый дэкаратыўна-прыкладной творчасці ў сацыялізацыі дзяцей, выхавання мастацкага густу; стымулявання інтарэсу да беларускага народнага дэкаратыўна-прыкладнога мастацтва, развіцця пераемнасці традыцый.
Тэл. 328 68 30
 
З 28 лютага па 4 сакавіка ў Ліцэі БДУ праходзіць XVIII рэспубліканскі турнір юных фізікаў.
Тэл. 200-98-39
 
У сакавіку ў абласных цэнтрах пазашкольнай работы праводзіцца III рэспубліканскі конкурс адукацыйных праграм тэатральных аб’яднанняў устаноў пазашкольнага выхавання і навучання (II этап).
У конкурсе ўдзельнічаюць педагагічныя работнікі (педагагічныя калектывы) устаноў пазашкольнага выхавання і навучання, якія распрацавалі адукацыйныя праграмы тэатральных аб’яднанняў: тэатр, тэатр пантамімы, тэатр пластыкі, тэатр лялек, цыркавы калектыў, літаратурна-творчае аб’яднанне і інш.
Конкурс праводзіцца з мэтай стварэння адукацыйных праграм новага пакалення для ўстаноў пазашкольнага выхавання і навучання; удасканальвання якасці і абнаўлення зместу праграмна-метадычнага забеспячэння адукацыйнага працэсу ва ўстановах пазашкольнага выхавання і навучання; рэалізацыі творчых здольнасцей педагагічных работнікаў; выяўлення і прапаганды лепшага педагагічнага вопыту кіраўнікоў дзіцячых і маладзёжных тэатральных аб’яднанняў; фарміравання банка адукацыйных праграм.
Плануецца выданне зборніка лепшых адукацыйных праграм тэатральнага аб’яднання для ўстаноў пазашкольнага выхавання і навучання.
Тэл. 227 86 61
 
1-7 сакавіка ў Мінску пройдуць фінальныя спаборніцтвы па баскетболе (жанчыны, група “В”) і па міні-футболе (мужчыны, група “В”) у рамках рэспубліканскай універсіяды.
Тэл. 203-48-53
 
У сакавіку ў Мінску адбудуцца рэспубліканскія спаборніцтвы сярод дзяцей і падлеткаў па біятлоне, лыжным спорце і стральбе з пнеўматычнай зброі “Снежны снайпер” на прызы Прэзідэнцкага спартыўнага клуба.
Тэл. 203-27-56
 
З 1 па 20 сакавіка Рэспубліканскі экалагічны цэнтр дзяцей і юнацтва праводзіць 5-ю рэспубліканскую выставу-конкурс метадычных матэрыялаў і педагагічнага вопыту “Культурна-дасугавая дзейнасць ва ўстановах пазашкольнага выхавання і навучання эколага-біялагічнага профілю як умова фарміравання сацыяльна актыўнай асобы”.
Удзельнічаюць установы пазашкольнага выхавання і навучання, асобныя педагогі (групы педагогаў, метадысты), загадчыкі аддзелаў мнагапрофільных устаноў пазашкольнага выхавання і навучання.
Па выніках выставы-конкурсу будуць адабраны лепшыя метадычныя матэрыялы для прадстаўлення на ХІІІ рэспубліканскую выставу навукова-метадычнай літаратуры.
Тэл. 267-01-38
 
У сакавіку Рэспубліканскі экалагічны цэнтр дзяцей і юнацтва дае старт рэспубліканскаму конкурсу куткоў жывой прыроды, у якім будуць удзельнічаць навучэнцы агульнаадукацыйных устаноў і ўстаноў пазашкольнага выхавання і навучання.
Тэл. 267-61-65
 
2 сакавіка ў канферэнц-зале Нацыянальнага цэнтра мастацкай творчасці дзяцей і моладзі будзе працаваць рэспубліканская метадычная гасцёўня “Інавацыі ў арганізацыі і правядзенні культурна-дасугавай дзейнасці ўстаноў пазашкольнага выхавання і навучання: метадычны аспект” для загадчыкаў вучэбна-метадычных аддзелаў абласных устаноў пазашкольнага выхавання і навучання і г. Мінска.
Мэта:
- прадстаўленне дасягненняў педагагічнай дзейнасці па стварэнні спрыяльных умоў для паўнацэннага развіцця асобы, пазітыўнай сацыялізацыі навучэнцаў ва ўстановах пазашкольнага выхавання і навучання, у сям’і і сацыяльным асяроддзі;
- абагульненне педагагічнага вопыту па арганізацыі культурна-дасугавай дзейнасці;
- стварэнне банка даных і анаціраванага каталога педагагічнага вопыту работы ў рамках вызначанай тэмы.
Тэл. 227 86 61
 
У сакавіку ў вышэйшых навучальных установах праводзіцца рэспубліканскі конкурс літаратурнай творчасці студэнтаў вышэйшых навучальных устаноў “Аўтограф” (II этап).
Дэвіз конкурсу: ”Свяшчэнны агонь Вялікай Перамогі яднае моладзь Беларусі!“
У конкурсе ўдзельнічаюць студэнты вышэйшых навучальных устаноў – асобныя аўтары і аўтарскія калектывы творчых аб’яднанняў, літаратурных гурткоў, студый.
Мэта правядзення конкурсу – удасканальванне якасці работы па фарміраванні духоўна-маральных каштоўнасцей студэнцкай моладзі; умацаванне традыцый пераемнасці пакаленняў і грамадзянска-патрыятычнага выхавання моладзі; актывізацыя працэсу мастацка-творчай дзейнасці ў вышэйшых навучальных установах; стварэнне аптымальных умоў для развіцця творчага патэнцыялу і самарэалізацыі таленавітай студэнцкай моладзі.
 
Плануецца выданне зборніка літаратурнай творчасці студэнтаў вышэйшых навучальных устаноў ”Зорка Перамогі“.
Конкурсныя работы пераможцаў будуць апублікаваны ў сродках масавай інфармацыі – газетах ”Настаўніцкая газета“ і ”Знамя юности“.
Тэл. 226 53 76
 
2-3 сакавіка на базе Рэспубліканскага цэнтра тэхнічнай творчасці навучэнцаў (вул. Макаёнка, 12) адбудзецца рэспубліканскі семінар кіраўнікоў аўтамабільных і матацыклетных гурткоў “Методыка правядзення заняткаў па навучанні ваджэнню матацыкла і падрыхтоўцы навучэнцах да спаборніцтваў па юнацкім мотамнагаборстве”.
Тэл. 263-48-75
 
4-5 сакавіка ў Гомелі праводзіцца рэспубліканскі семінар ”Шляхі выяўлення, адбору і развіцця здольнасцей дзяцей і навучэнскай моладзі праз арганізацыю эфектыўнага адукацыйнага працэсу на ўроках інфарматыкі і на факультатыўных занятках“.
Тэл. 222-62-98
 
З 4 па 28 сакавіка ў рэспубліканскай галерэі “Прырода і творчасць” Рэспубліканскага экалагічнага цэнтра дзяцей і юнацтва будзе экспанавацца выстава работ дэкаратыўна-прыкладной творчасці педагогаў агульнаадукацыйных устаноў і педагогаў Рэспубліканскага экалагічнага цэнтра дзяцей і юнацтва “Мелодыя вясны”.
Тэл. 263-05-71
 
5 сакавіка навучэнцы і педагогі Рэспубліканскага экалагічнага цэнтра дзяцей і юнацтва прымуць удзел у святочнай праграме, прысвечанай Міжнароднаму жаночаму дню.
Тэл. 263-05-71
 
5-10 сакавіка на базе Рэспубліканскага цэнтра алімпійскай падрыхтоўкі па зімовых відах спорту “Раўбічы” пройдуць рэспубліканскія спаборніцтвы па лыжных гонках (мужчыны, жанчыны) у рамках рэспубліканскай універсіяды.
Тэл. 203-48-53
 
6-13 сакавіка педагогі-эколагі і члены грамадскіх арганізацый, якія займаюцца з навучэнцамі па тэматыцы энергіі і энергаэфектыўнасці, актыўна працуюць у галіне экалогіі і аховы прыроды, будуць удзельнічаць у семінары, што праводзіцца сумесна з грамадскай маладзёжнай арганізацыяй па ахове навакольнага асяроддзя “JANUN” (Германія) у рамках адукацыйнага праекта “Энергія. Клімат. Адукацыя”.
Семінар пройдзе на базе Гановерскага біялагічнага цэнтра навучэнскай моладзі.
Мэта ўдзелу ў семінары – асваенне на практыцы новых методык і тэхналогій экалагічнай адукацыі ў сферы эфектыўнага энергазберажэння, змянення клімату, адаптацыя нямецкіх методык экалагічнай адукацыі ва ўстановах пазашкольнага выхавання і навучання і ў агульнаадукацыйных установах Рэспублікі Беларусь.
Тэл. 263-05-71
 
У сакавіку ва ўстановах адукацыі праводзіцца II рэспубліканскі конкурс сацыяльных праектаў “Мая сям'я – мой гонар”, прысвечаны 65-годдзю Перамогі ў Вялікай Айчыннай вайне (I этап).
Мэта правядзення конкурсу – рэалізацыя сацыяльнага партнёрства ўстаноў пазашкольнага выхавання і навучання і сям’і праз выхаванне ў дзяцей і падлеткаў грамадзянска-патрыятычных пачуццяў, беражлівых адносін да гістарычных і духоўных каштоўнасцей, пераемнасць пакаленняў.
Тэл. 200 12 60
 
6, 13, 20, 27 сакавіка Нацыянальны цэнтр мастацкай творчасці дзяцей і моладзі праводзіць мерапрыемствы ў рамках шостага школьнага дня “Суботні дзень у Цэнтры”.
У мерапрыемствах удзельнічаюць вучні школ г. Мінска і Мінскай вобласці, выхаванцы гурткоў, студый і іх бацькі.
Тэл. 200 28 55
 
7-8 сакавіка на базе Рэспубліканскага цэнтра тэхнічнай творчасці навучэнцаў адбудуцца рэспубліканскія спаборніцтвы сярод навучэнцаў па КХ-радыёспорце на прызы Цэнтра.
У спаборніцтвах прымуць удзел навучэнцы гурткоў КХ-радыёспорту ўстаноў пазашкольнага выхавання і навучання, секцый ДТСААФ, а таксама спартсмены з Расіі і Украіны.
Тэл. 263-99-80
 
9-12 сакавіка ў Мінску праводзіцца фінал завочнага конкурсу на лепшы турысцкі паход 2009 года “Пазнай Радзіму – выхавай сябе”.
Тэл. 262-90-90
 
У сакавіку ў вышэйшых навучальных установах пройдзе рэспубліканскі конкурс сучаснай лічбавай творчасці “Арт-партал” (II этап).
Дэвіз конкурсу: ”Свяшчэнны агонь Вялікай Перамогі яднае моладзь Беларусі!“.
У конкурсе прымаюць удзел творчыя калектывы і індывідуальныя аўтары з ліку студэнтаў устаноў адукацыі па намінацыях: прэзентацыі, відэафільмы, відэакліпы, мультымедыйны матэрыял, фотакалаж, фотаработа, відэаработа.
Мэта правядзення конкурсу – актывізацыя работы па грамадзянска-патрыятычным выхаванні праз выкарыстанне сродкаў сучасных інфармацыйных тэхналогій; самарэалізацыя студэнцкай моладзі праз развіццё і прапаганду напрамкаў сучаснай лічбавай творчасці.
Тэл. 226 53 76
 
9-15 сакавіка ў Мінску пройдуць фінальныя спаборніцтвы па валейболе (жанчыны, група “В”) у рамках рэспубліканскай універсіяды.
Тэл. 203-48-53
 
У сакавіку праводзіцца рэспубліканскі конкурс мастацка-публіцыстычных праграм ”Праф-бум“ навучэнцаў устаноў, якія забяспечваюць атрыманне прафесійна-тэхнічнай адукацыі.
Удзельнічаюць творчыя калектывы, асобныя навучэнцы ўстаноў, якія забяспечваюць атрыманне прафесійна-тэхнічнай адукацыі.
Мэта правядзення конкурсу – павышэнне прэстыжу рабочых спецыяльнасцей і фарміраванне пазітыўнага вобразу будучай прафесіі сродкамі сучасных інфармацыйных і сацыякультурных тэхналогій; стымуляванне сацыяльнай актыўнасці навучэнскай моладзі ў працэсе мастацка-творчай дзейнасці; распаўсюджванне інавацыйнага вопыту арганізацыі вольнага часу моладзі.
Плануецца падрыхтоўка зборніка метадычных, сцэнарных і відэаматэрыялаў ”Культурна-дасугавая дзейнасць як умова развіцця сацыяльнай актыўнасці асобы“ у дапамогу спецыялістам, якія забяспечваюць арганізацыю сацыякультурнай дзейнасці ва ўстановах прафесійна-тэхнічнай адукацыі.
Тэл. 226 53 76
 
З 9 па 22 сакавіка ў Нацыянальным цэнтры мастацкай творчасці дзяцей і моладзі будзе арганізавана работа рэспубліканскіх творчых лабараторый і майстэрань для педагогаў-пазашкольнікаў краіны па наступных накірунках:
- творчая майстэрня па харавых спевах;
- творчая лабараторыя па фальклоры;
- педагагічная майстэрня па харэаграфіі;
- творчая пляцоўка па тэатральнай дзейнасці.
Тэл. 227 12 06
 
9-22 сакавіка ў Мінску пройдуць спаборніцтвы па валейболе (юнакі, дзяўчаты) у праграме спартакіяды ўстаноў сярэдняй спецыяльнай адукацыі г. Мінска.
Тэл. 203-71-10
 
10-11 сакавіка ў канферэнц-зале Нацыянальнага цэнтра мастацкай творчасці дзяцей і моладзі будзе праходзіць рэспубліканскі навукова-практычны семінар “Культурная спадчына як духоўная каштоўнасць у выхаванні і развіцці дзяцей і моладзі”.
У ім прымуць удзел кіраўнікі студый дэкаратыўна-прыкладной творчасці, якія маюць званне “народны”, спецыялісты ўстаноў пазашкольнага выхавання і навучання па гэтым напрамку дзейнасці.
Мэта правядзення семінара – павышэнне прафесійнага, культурнага і творчага росту педагогаў, эфектыўнасці выхаваўчай работы ў калектывах гурткоў і студый дэкаратыўна-прыкладной творчасці.
Тэл. 328 68 30
 
У сакавіку ва ўстановах адукацыі рэспублікі пройдзе завочны рэспубліканскі конкурс “Інтэлект. Моладзь. Будучае”, у якім прымуць удзел калектывы гурткоў, аб'яднанняў інтэлектуальных гульняў устаноў адукацыі.
Конкурс праводзіцца з мэтай азнаямлення з метадычнымі напрацоўкамі клубаў інтэлектуальных гульняў і абмену вопытам паміж педагогамі; актывізацыі дзейнасці гурткоў і аб'яднанняў інтэлектуальных гульняў на аснове новых адукацыйных тэхналогій.
Тэл. 216 29 62
 
10-16 сакавіка ў Мінску пройдуць фінальныя спаборніцтвы па міні-футболе (мужчыны, група “Б”) у рамках рэспубліканскай універсіяды.
Тэл. 203-48-53
 
У сакавіку ў вышэйшых навучальных установах праводзіцца рэспубліканскі конкурс мастацкай творчасці студэнтаў вышэйшых навучальных устаноў “АРТ-вакацыі”, прысвечаны 65-й гадавіне Перамогі савецкага народа ў Вялікай Айчыннай вайне (II этап).
Дэвіз конкурсу: ”Свяшчэнны агонь Вялікай Перамогі яднае моладзь Беларусі!“.
У конкурсе прымуць удзел студэнты дзённай формы навучання, творчыя калектывы і індывідуальныя выканаўцы па напрамках аматарскай мастацкай творчасці: інструментальная, вакальна-харавая, фальклорна-этнаграфічная, харэаграфічная, тэатральная, літаратурная творчасць.
Мэта правядзення конкурсу – актывізацыя работы па грамадзянска-патрыятычным і мастацка-эстэтычным выхаванні студэнтаў, стварэнні аптымальных умоў для творчага развіцця і самарэалізацыі моладзі.
Тэл. 226 53 76
 
15-21 сакавіка ў Мінску пройдуць фінальныя спаборніцтвы па гандболе (мужчыны, група “Б”) у рамках рэспубліканскай універсіяды.
Тэл. 203-48-53
 
18 сакавіка на базе Акадэміі паслядыпломнай адукацыі будзе працаваць рэспубліканскі семінар ”Новыя падыходы ў выкладанні замежнай мовы“.
Тэл. 222-66-47
 
18 сакавіка ва ўстановах адукацыі праводзіцца Міжнародны матэматычны конкурс ”Кенгуру“.
Тэл. 200-98-39
 
18-21 сакавіка адбудзецца першынство Рэспублікі Беларусь па спартыўным скалалазанні.
Тэл. 262-90-90
 
18-24 сакавіка ў Мінску пройдуць фінальныя спаборніцтвы па валейболе (мужчыны, група “Б”) у рамках рэспубліканскай універсіяды.
Тэл. 203-48-53
 
22-28 сакавіка ў Мінску праводзяцца фінальныя спаборніцтвы па гандболе (жанчыны, група “Б”) і па міні-футболе (мужчыны, група “А”) у рамках рэспубліканскай універсіяды.
Тэл. 203-48-53
 
22-31 сакавіка Рэспубліканскі экалагічны цэнтр дзяцей і юнацтва праводзіць І этап рэспубліканскага экалагічнага інтэрнэт-конкурсу навучэнцаў агульнаадукацыйных устаноў і ўстаноў пазашкольнага выхавання і навучання.
Тэл. 267-61-65
 
25-26 сакавіка ў Гродне адбудуцца Х рэспубліканскія краязнаўчыя чытанні педагагічных работнікаў.
Тэл. 288-42-16
 
27-28 сакавіка пройдзе першы этап Кубка Рэспублікі Беларусь па спрынтэрскім арыентаванні “Вясна 2010”.
Тэл. 262-54-20
 
З 27 сакавіка па 2 красавіка Рэспубліканскі экалагічны цэнтр дзяцей і юнацтва праводзіць “Тыдзень прыродазнаўца”, у якім прымуць удзел навучэнцы агульнаадукацыйных школ, гімназій, устаноў пазашкольнага выхавання і навучання, пераможцы рэспубліканскага злёту юных эколагаў, абласных і раённых алімпіяд па біялогіі і геаграфіі.
Мэта правядзення Тыдня – тэарэтычная падрыхтоўка каманды да міжнароднага злёту юных эколагаў Беларусі і Расіі “Экалогія без межаў” па пытаннях экалогіі, геабатанікі, глебазнаўства, гідрабіялогіі, заалогіі.
Тэл. 263-52-09
 
29-31 сакавіка ў Нацыянальным дзіцячым аздараўленча-адукацыйным цэнтры “Зубраня” праводзіцца рэспубліканскі агляд-конкурс дзіцячых фальклорных калектываў агульнаадукацыйных устаноў і ўстаноў пазашкольнага выхавання і навучання “Веснавы танок”.
Удзельнічаюць вучэбныя і творчыя гурткі, калектывы, іншыя аб’яднанні навучэнцаў фальклорнага, фальклорна-этнаграфічнага і фальклорна-краязнаўчага профіляў агульнаадукацыйных устаноў і ўстаноў пазашкольнага выхавання і навучання.
Тэл. 200 44 91
 
29-31 сакавіка будуць праходзіць рэспубліканскія спаборніцтвы “Алімпійскія надзеі Беларусі” па летнім мнагаборстве “Здароўе” Дзяржаўнага фізкультурна-аздараўленчага комплекса Рэспублікі Беларусь сярод навучэнцаў устаноў сярэдняй спецыяльнай адукацыі г. Мінска.
Тэл. 203-71-10
 
29-31 сакавіка на базе Слуцкага цэнтра тэхнічнай і прыкладной творчасці навучэнскай моладзі адбудзецца VIII спартакіяда навучэнцаў Беларусі па тэхнічных відах спорту (суднамадэльны спорт, зімні этап), прысвечаная 65-годдзю Перамогі ў Вялікай Айчыннай вайне.
Удзельнічаюць пераможцы рэгіянальных спаборніцтваў па суднамадэльным спорце.
Адкрыццё спаборніцтваў 30 сакавіка ў 10.00.
Тэл. 263-99-80
 
З 29 сакавіка па 3 красавіка будзе праходзіць заключны этап рэспубліканскай алімпіяды па вучэбных прадметах вучняў агульнаадукацыйных устаноў, устаноў, якія забяспечваюць атрыманне прафесійна-тэхнічнай і сярэдняй спецыяльнай адукацыі.
Беларуская мова і літаратура–г.Мазыр
Руская мова і літаратура–г.Гродна
Замежныя мовы – г.Бабруйск
Матэматыка, фізіка, астраномія – г.Віцебск
Біялогія, хімія – г. Гомель
Інфарматыка – г. Брэст
Геаграфія, гісторыя, грамадазнаўства – г.Баранавічы
Працоўнае навучанне – г.Жодзіна
Тэл. 222-62-98
 
З 29 сакавіка па 30 красавіка ў выставачнай зале Нацыянальнага цэнтра мастацкай творчасці дзяцей і моладзі будзе працаваць III рэспубліканская выстава сучаснай візуальнай творчасці студэнтаў вышэйшых навучальных устаноў “Арт-акадэмія” пад дэвізам “Жоўты. Блікі шчасця”.
Выстава праводзіцца з мэтай удасканальвання работы па мастацка-эстэтычным выхаванні студэнцкай моладзі; захавання беларускіх нацыянальных традыцый; развіцця і прапаганды сучасных кірункаў і лепшых узораў мастацкай творчасці; стварэння аптымальных умоў для самарэалізацыі студэнтаў; падтрымкі маладзёжных творчых ініцыятыў.
Тэл. 226 53 76
 
З 29 сакавіка па 2 красавіка на базе Акадэміі паслядыпломнай адукацыі будзе экспанавацца XIII рэспубліканская выстава навукова-метадычнай літаратуры і педагагічнага вопыту “Культурна-дасугавая дзейнасць ва ўстановах адукацыі як умова фарміравання сацыяльна актыўнай асобы”.
Тэл. 285-78-53
 
31 сакавіка Рэспубліканскі цэнтр турызму і краязнаўства навучэнскай моладзі праводзіць масавыя спаборніцтвы па спартыўным арыентаванні “Зялёны стадыён-2010”.
Тэл. 262-54-20
 
31 сакавіка ў Рэспубліканскім экалагічным цэнтры дзяцей і юнацтва праводзіцца педагагічны савет па тэме “Экапедагогіка ў адукацыйнай прасторы ўстаноў пазашкольнага выхавання і навучання”.
Тэл. 267-01-38
 
Інфармацыя УА “Рэспубліканскі інстытут прафесійнай адукацыі”
аб мерапрыемствах, якія адбудуцца ў сакавіку 2010 года
Назва мерапрыемства
Тэрмін правядзен
ня
Месца
правядзення
Статус
Асноўная праблематыка
Курсы павышэння кваліфікацыі
Курсы базавыя для кіраўнікоў і спецыялістаў сістэмы ПТА і ССА
“Методыка выкладання грамадазнаўчых дысцыплін” (выкладчык грамадазнаўчых дысцыплін)
09.03-20.03
УА РІПА
Рэспублі
канскі
Павышэнне кваліфікацыі
“Арганізацыя дзейнасці куратара вучэбных груп”
(майстар вытворчага навучання, куратар вучэбнай групы)
09.03-20.03
УА РІПА
Рэспублі
канскі
Павышэнне кваліфікацыі
“Планаванне, арганізацыя і кіраванне выхаваўчым працэсам”
(намеснік дырэктара па выхаваўчай рабоце)
22.03-02.04
УА РІПА
Рэспублі
канскі
Павышэнне кваліфікацыі
“Наладка і кіраванне станкамі з ЛПК токарнай і фрэзернай груп. Праграміраванне сістэм ЛПК "Simens", "Fanuk" і др”
(майстар вытворчага навучання, выкладчык)
22.03-02.04
УА РІПА
Рэспублі
канскі
Павышэнне кваліфікацыі
“Удасканаленне прафесійнага майстэрства. Падрыхтоўка да атэстацыі, экзамен на вышэйшую кваліфікацыйную катэгорыю”
(майстар вытворчага навучання)
22.03-02.04
УА РІПА
Рэспублі
канскі
Павышэнне кваліфікацыі
Курсы павышэння кваліфікацыі
Курсы мэтавыя для кіраўнікоў і спецыялістаў сістэмы ПТА і ССА
“Выкарыстанне метадаў актыўнага навучання ва ўстановах прафесійнай адукацыі”
(выкладчык агульнапрафесійных і спецыяльных дысцыплін, метадыст, майстар вытворчага навучання)
- для сістэмы ПТА
09.03-20.03
УА РІПА
Рэспублі
канскі
Павышэнне кваліфікацыі
“Распрацоўка тэставых сродкаў кантролю на аснове інфармацыйных тэхналогій”
(выкладчык, метадыст)
09.03-20.03
УА РІПА
Рэспублі
канскі
Павышэнне кваліфікацыі
“Праектаванне і вучэбна-метадычнае забеспячэнне інтэгрыраваннай прафесійнай адукацыі ”
(намеснік дырэктара, загадчык аддзялення, метадыст, выкладчык)
22.03-02.04
УА РІПА
Рэспублі
канскі
Павышэнне кваліфікацыі
“Комплексна-метадычнае забеспячэнне навучання асоб з асаблівасцямі псіхафізічнага развіцця”
(выкладчык, метадыст)
22.03-02.04
УА РІПА
Рэспублі
канскі
Павышэнне кваліфікацыі
“Методыка інтэрактыўнага (дыстанцыйнага) навучання”
(выкладчык, метадыст)

22.03-02.04

УА РІПА
Рэспублі
канскі
Павышэнне кваліфікацыі
Семінары-практыкумы
Фарміраванне прафесійных навыкаў у працэсе падрыхтоўкі спецыялістаў для грамадскага харчавання
17-18
сакавіка
2010 г.
УА“Магілеўскі дзяржаўны тэхналагічны калледж”
212027, г. Магілеў, вул. Сіманава,2
тэл. (0222) 48 13 00
Рэспублі
канскі
Павышэнне кваліфікацыі
Рэспубліканскі конкурс
Web-праектаў навучэнцаў устаноў, якія забяспечваюць атрыманне сярэдняй спецыяльнай і прафесійна-тэхнічнай адукацыі, на тэму “Сайт групы”
снежань-май
2010 г.
УА РІПА
220004,
г. Мінск, вул. К. Лібкнехта, 32
тэл. (017)
226 46 07
Рэспублі
канскі
Павышэнне кваліфікацыі
19 февраля 2010
О проведении ХIII республиканской выставки научно-методической литературы и педагогического опыта ”Культурно-досуговая деятельность в учреждениях образования как условие формирования социально активной личности“
Цели и задачи выставки:
  • содействие формированию у детей и учащейся молодежи эстетической культуры на основе общечеловеческих, гуманистических ценностей, культурных и духовных традиций белорусского народа;
  • совершенствование работы учреждений образования по формированию культуры досуга обучающихся, направленного на обогащение духовного, интеллектуального и творческого потенциала личности, развитие ее способностей и талантов, формирование нравственной культуры и культуры поведения, сохранение и укрепление здоровья через занятия физкультурой, спортом и туризмом;
  • обобщение опыта культурно-досуговой деятельности учреждений образования;
  • привлечение научных кадров к разработке научно-методического обеспечения культурно-досуговой деятельности учреждений образования, процесса становления социально активной личности детей и учащейся молодежи;
  • создание банка данных и аннотированного каталога педагогического опыта работы по организации культурно-досуговой деятельности в условиях учреждений образования, направленной на формирование социально активной личности.
Требования к представляемым на выставку материалам:
  • материалы представляются в печатном сброшюрованном виде и на электронных носителях;
  • при оформлении каждого материала в обязательном порядке указывается: название методического материала, Ф.И.О. автора, руководителя авторского коллектива (полностью), должность (полностью), ученая степень (при наличии), адрес, контактный телефон, категория педагогических работников, которым адресуется материал, аннотация (форма аннотированного перечня представляемых на выставку материалов прилагается);
  • на выставку представляются материалы, разработанные не ранее 2008 года. Материалы, выполненные до 2008 года, оргкомитетом не рассматриваются;
  • материалы, удостоенные дипломов Министерства образования Республики Беларусь, авторам не возвращаются.
Авторами материалов, представляемых на выставку, могут быть:
  • работники органов управления образованием;
  • педагоги высших, средних специальных, профессионально-технических, общеобразовательных, дошкольных учреждений, учреждений внешкольного воспитания и обучения;
  • специалисты методических служб учреждений образования и других учреждений;
  • специалисты областных и Минского городского институтов развития образования;
  • сотрудники научно-исследовательских учреждений;
  • члены детских и молодежных общественных объединений;
  • работники средств массовой информации.
Работа может быть представлена авторским коллективом.
 
При отборе материалов оценивается:
  • соответствие содержания указанной теме;
  • целостность и системность;
  • практическая значимость;
  • использование инновационных методов и приемов;
  • эстетическое оформление материалов.
Представление отобранных на выставку материалов с информацией для включения в аннотированный каталог  должно быть осуществлено не позднее 25 февраля 2010 года. Примерная форма предоставления информации размещена на сайте Министерства образования в разделе «Социальная и воспитательная работа» (адрес: www.minedu.unibel.by).
Материалы представляются по следующим адресам:
дошкольные учреждения, общеобразовательные учреждения Брестского, Витебского, Гродненского институтов развития образования – в государственное учреждение образования ”Академия последипломного образования“ (ул. Некрасова, 20, 220040, г. Минск, телефон для справок: 285 78 53). Гомельский, Минский, Могилевский и Минский городской институты развития образования – в Научно-методическое учреждение ”Национальный институт образования“ (ул.Б. Хмельницкого, 3, 220013, г. Минск, телефоны для справок: 293 87 36, 293 87 22);
учреждения, обеспечивающие получение профессионально-технического и среднего специального образования – в центр научно-методического обеспечения воспитательной работы учреждения образования ”Республиканский институт профессионального образования“ (ул. К.Либкнехта, 32, 220004, г. Минск, телефон для справок: 200 88 94);
учреждения внешкольного воспитания и обучения всех профилей деятельности (кроме республиканских) –в учреждение образования ”Национальный центр художественного творчества детей и молодежи“ (ул. Кирова, 16, 220030, г. Минск, телефон для справок 227 31 38);
высшие учебные заведения – в государственное учреждение образования ”Республиканский институт высшей школы“ (ул. Московская, 15, 220007, г. Минск, телефон для справок: 209 59 57), электронный адрес: vospitanie@nihe.niks.by. Государственное учреждение образования ”Академия последипломного образования“, Научно-методическое учреждение ”Национальный институт образования“, учреждение образования ”Республиканский институт профессионального образования“, государственное учреждение образования ”Республиканский институт высшей школы“, учреждение образования ”Национальный центр художественного творчества детей и молодежи“ обеспечивают предварительный отбор и систематизацию материалов, представляют их в оргкомитет выставки.
 
Оформление выставки проводится следующим образом:
  • материалы общеобразовательных и дошкольных учреждений, областных и Минского городского институтов развития образования компонуются по региональному принципу. Ответственные за оформление данного раздела выставки: государственное учреждение образования ”Академия последипломного образования“, Научно-методическое учреждение ”Национальный институт образования“, управления образования облисполкомов, комитет по образованию Мингорисполкома;
  • материалы учебных заведений профессионально-технического и среднего специального образования – по уровням образования. Ответственные за оформление данного раздела выставки: учреждение образования ”Республиканский институт профессионального образования“, управления образования облисполкомов, комитет по образованию Мингорисполкома, учреждения, обеспечивающие получение среднего специального образования;
  • материалы высших учебных заведений предоставляют государственное учреждение образования ”Республиканский институт высшей школы“, высшие учебные заведения;
  • материалы учреждений внешкольного воспитания и обучения оформляются единым стендом. Ответственным за его оформление является учреждение образования ”Национальный центр художественного творчества детей и молодежи“.
Оформление выставки будет проводиться 29 марта 2010 г. в рекреациях государственного учреждения образования ”Академия последипломного образования“ по адресу: г. Минск, ул. Некрасова, 20. Открытие выставки состоится 30 марта 2010 года в 11.00.
Регионы страны определяют количество и уровень представительства для оформления и сопровождения экспозиции выставки, исходя из практической целесообразности. Расходы, связанные с командированием иногородних участников выставки, несут командирующие организации.
Дополнительную информацию по организации выставки можно получить по телефонам в г. Минске: 222 66 98, 222 62 31.
12 февраля 2010
Информация о республиканском семинаре-практикуме «Создание условий для обучения и воспитания детей с нарушениями функций опорно-двигательного аппарата в системе образования Республики Беларусь»
Проблемное поле семинара: комплексный подход в оказании помощи детям с нарушениями функций опорно-двигательного аппарата; организация безбарьерной и специальной образовательной среды; основные направления образовательной и коррекционной работы с указанной категорией детей; профессиональная, трудовая, физическая реабилитация лиц с нарушениями функций опорно-двигательного аппарата.
 
 В рамках семинара будут работать выставки информационных коммуникационных технологий, применяемых для обучения лиц с нарушениями функций опорно-двигательного аппарата, методических материалов, учебной и учебно-методической литературы, выставка-продажа методической литературы, представлен лучший опыт работы учреждений образования республики по указанной теме.
 
В семинаре примут участие специалисты Национального института образования, Белорусского государственного педагогического университета имени Максима Танка, Государственного института управления и социальных технологий БГУ, Белорусского государственного университета физкультуры, учреждений Министерства труда и социальной защиты, общественных организаций, представляющих интересы лиц с нарушениями функций опорно-двигательного аппарата.
 
На семинар приглашаются специалисты управлений образования областных, комитета по образованию Минского городского исполкомов, методисты областных и Минского городского институтов развития образования, директора областных и районных ЦКРОиР, директора общеобразовательных школ, определенных как опорные по организации интегрированного обучения с детьми с нарушениями функций опорно-двигательного аппарата (общее количество от каждого региона – не более 10 участников).
 
Программа семинара
23.02.2010 (вторник)
9.30-11.00 Заезд участников, регистрация, завтрак. Работа книжного киоска, выставок информационных коммуникационных технологий, специальных средств обучения, применяемых для обучения лиц с нарушениями функций опорно-двигательного аппарата, методических материалов, учебной и учебно-методической литературы
11.00-11.10 Открытие семинара Фарино Казимир Степанович, заместитель Министра образования, кандидат педагогических наук, доцент
11.10-11.40 Реабилитация детей-инвалидов в Республике Беларусь в контексте реализации Конвенции ООН о правах инвалидов Зборовский Константин Эдуардович, заведующий кафедрой реабилитологии ГИУСТ БГУ, председатель ассоциации социальных работников, кандидат медицинских наук, доцент Васильева Людмила Петровна, доцент кафедры реабилитологии ГИУСТ БГУ, кандидат медицинских наук  
Особенности образовательной и коррекционно-педагогической  работы с детьми с нарушениями функций опорно-двигательного аппарата
11.40-12.00   Основные направления образовательной и коррекционно-развивающей работы с детьми с нарушением функций опорно-двигательного аппарата Варенова Тамара Васильевна, доцент кафедры специальной педагогики и психологии факультета специального образования БГПУ, кандидат педагогических наук
12.00-12.20 Организация развивающей среды для детей с нарушениями функций опорно-двигательного аппарата Якубовская Елена Аркадьевна, методист отдела методического обеспечения специального образования НИО, аспирантка НИО
12.40-13.00   Преемственность в коррекционно-образовательной работе с детьми с нарушениями функций опорно-двигательного аппарата в условиях дошкольного учреждения и общеобразовательной школы Калинина Елена Михайловна, ведущий научный сотрудник лаборатории специального образования НИО, кандидат педагогических наук, доцент 
13.00-14.20 Образовательная и коррекционная работа как средство реабилитации детей с нарушениями функций опорно-двигательного аппарата Овчинникова Наталья Михайловна, директор Осиповичской специальной общеобразовательной школы-интерната для детей с нарушениями функций опорно-двигательного аппарата
14.20-15.00 Обед
Условия получения образования детьми с нарушениями функций опорно-двигательного аппарата в общеобразовательных учреждениях
(опыт г. Минска)
15.00-15.10 Деятельность комитета по образованию Мингорисполкома, управлений образования районных администраций по созданию условий для обучения и воспитания детей с нарушениями функций опорно-двигательного аппарата в общеобразовательных учреждениях г. Минска Шестопалова Светлана Николаевна, главный специалист комитета по образованию Мингорисполкома
15.10-15.20 Создание специальной образовательной и коррекционно-развивающей среды для детей с нарушениями функций опорно-двигательного аппарата в общеобразовательной школе Бектяшкин Дмитрий Владимирович, директор СШ № 130 г. Минска
15.20-15.30 Формирование толерантного отношения социума школы к детям с нарушениями функций опорно-двигательного аппарата как условие их успешной интеграции Протасевич Светлана Михайловна, директор СШ № 111 г. Минска
15.30-15.50 Вспомогательные средства и «малые» вспомогательные приспособления в работе с детьми с детским церебральным параличом (презентация деятельности эрготерапевтической службы) Куксик Ирина Петровна, учитель-дефектолог Минского городского ЦКРОиР, эрготерапевт Богданова Виолетта Владимировна, учитель-дефектолог Минского городского ЦКРОиР, эрготерапевт
15.50-16.00 Кофе-пауза
Физическая и медицинская реабилитация детей с нарушениями функций опорно-двигательного аппарата
16.00-16.20 Комплексный подход к оказанию помощи детям с нарушениями функций опорно-двигательного аппарата в системе социальной защиты Приходько Ирина Сергеевна, заместитель директора по медико-социальной реабилитации Республиканского реабилитационного центра для детей-инвалидов Министерства труда и социальной защиты Республики Беларусь
16.20-16.40 Возможности Белорусского протезно-ортопедического восстановительного центра в проведении комплексной реабилитации инвалидов и создании безбарьерной среды в учреждениях образования Республики Беларусь Вариотский Владимир Борисович, начальник сектора подготовки, переподготовки и повышения квалификации работников Республиканского унитарного предприятия «Белорусский протезно-ортопедический восстановительный центр»
16.40-17.00 Психофизиологические основы компенсации двигательных расстройств.Оптимизация двигательной активности детей в режиме дня Косяк Людмила Сергеевна, инструктор-методист по физической реабилитации Минского городского ЦКРОиР, аспирантка БГУФК
17.00-17.20 Значение непрерывного физкультурного образования в социальной адаптации лиц с двигательными нарушениями Серкульская Елена Игоревна, старший преподаватель кафедры ЛФК БГУФК, кандидат педагогических наук, доцент
17.20-17.30 Подведение итогов первого дня семинара
17.30-18.00 Размещение в гостиницах
18.00-19.00 Ужин
Профориентационная, предпрофессиональная реабилитация, реабилитация средствами спорта лиц с нарушениями функций опорно-двигательного аппарата
23.02.2010 (среда)
9.00-9.30 Завтрак
9.30-10.00 Взаимодействие паритетных обществ (общественных организаций) и государственных структур в вопросах реабилитации детей с нарушениями функций опорно-двигательного аппарата, его влияние на развитие процессов инклюзии в стране (опыт Германии)             Мартин Каштранек,            директор общественного объединения «Интеграционная служба г. Киля» (Германия)
10.00-10.30 Презентация опыта работы по организации досуговой деятельности молодёжного общественного объединения «Откровение». Взаимодействие учреждений образования республики и республиканского общественного молодежного объединения «Откровение» в работе по  профессиональной ориентации учащихся с нарушениями функций опорно-двигательного аппарата Бякова-Микутель Светлана Ивановна, председатель республиканского молодежного            общественного объединения «Откровение»
10.30-10.50 Международное движение инвалидов в спорте и перспективы его развития в учреждениях образования Республики Беларусь Дроздовский Сергей Евгеньевич, председатель центрального совета общественного объединения «Республиканская ассоциация инвалидов-колясочников», заместитель председателя центрального правления общественного объединения «Белорусское общество инвалидов»
10.50-12.00 Мастер-класс «Учимся вместе»             Учащиеся школы-интерната для детей с нарушениями функций опорно-двигательного аппарата, воспитанники Осиповичского районного центра внешкольной работы
12.00-12.30 Подведение итогов семинара
12.30-13.00 Обед
13.00 Отъезд
 
Справки по телефонам в г. Минске 222 65 84 (Министерство образования), 285 78 61 (Академия последипломного образования), в г. Осиповичи (02235) 2 42 61, 2 85 75 (Осиповичская специальная общеобразовательная школа-интернат для детей с нарушениями функций опорно-двигательного аппарата).
09 февраля 2010
ИНФОРМАЦИЯ об участии в XXI зимних Олимпийских играх 2010 года
Государственный флаг Республики Беларусь будет поднят в Олимпийской деревне 9 февраля в 15:00 по местному времени (10 февраля в 01:00 – по минскому времени). Официальное открытие Игр состоится 12 февраля в 18:00 по местному времени (13 февраля в 04:00 – по минскому времени).
На XXI зимней Олимпиаде 2010 года белорусская команда будет представлена 49 спортсменами в 6 видах спорта, 17 из них (34,6 процента) в 4 видах спорта являются представителями специализированных учебно-спортивных учреждений и высших учебных заведений, подчиненных Министерству образования Республики Беларусь. 
 
Справочно: Из истории участия команды Республики Беларусь в зимних олимпийских играх:
  • в 1994 году в Лиллехамере (Норвегия) выступало 33 белорусских спортсмена в 7 видах спорта,
  • в 1998 году в Нагано (Япония) – 58 в 9 видах спорта,
  • в 2002 году в Солт-Лейк-Сити (США) – 64 в 9 видах;
  • в 2006 году в Турине (Италия) – 28 атлетов в 7 видах спорта.

Команду Республики Беларусь представляют 13 студентов (26,5 процента) из пяти высших учебных заведений, в том числе пять студентов (10,2 процента) – из трех вузов по принадлежности к Министерству образования Республики Беларусь:

  1. Учреждение образования ”Белорусский государственный университет физической культуры“ (БГУФК ) – (ректор Кобринский Михаил Ефимович) – 7 спортсменов;
  2. Белорусский государственный университет (БГУ) – (ректор Абламейко Сергей Владимирович) – 2 спортсмена;
  3. Учреждение образования ”Белорусский государственный экономический университет“ (БГЭУ) – (ректор Шимов Владимир Николаевич) – 2 спортсмена;
  4. Белорусский национальный технический университет (БНТУ) – (ректор Хрусталев Борис Михайлович) – 1 спортсмен;
  5. Частное учреждение образования ”Институт предпринимательской деятельности“ (ЧУО ”ИПД“) – (ректор Цыбовский Виктор Леонидович) – 1 спортсмен.
В составе белорусской сборной по принадлежности к учреждению ”Республиканский центр физического воспитания и спорта учащихся и студентов“ примут участие в соревнованиях фристайлу по программе XXI зимней Олимпиады 5 спортсменов (10,2 процента):
  • Дмитрий Дащинский – бронзовый и серебряный призер Олимпийских игр 1998 и 2006 годов – учащийся учреждения ”Специализированная детско-юношеская школа олимпийского резерва по акробатическим видам и фристайлу“ Министерства образования;
выпускники названной спортивной школы:
  • Алексей Гришин – бронзовый призер Олимпийских игр 2002 года;
  • Тимофей Сливец (БГУФК) – серебряный призер Всемирной универсиады 2009 года;
  • Ассоль Сливец, Алла Цупер и студент БГУФК Антон Кушнир – победитель общего зачета Кубка мира 2010 года.

Биатлон в Ванкувере будут представлять 10 спортсменов, четверо из них студенты:

  • Евгений Абраменко (БГЭУ);
  • Михаил Семенов (БГУФК);
  • Александр Сыман (БГУФК) – бронзовый призер Всемирной универсиады 2005 года в г.Инсбрук (Австрия) в гонке на 10 км;
  • Дарья Домрачева (БГЭУ) – чемпион Всемирной универсиады 2007 года в г.Турин (Италия) в спринтерской гонке.
 
В соревнованиях по лыжным гонкам в Ванкувере примут участие семь спортсменов, пятеро из них студенты:
  • Леонид Корнеенко (БГУФК) – серебряный призер чемпионата мира 2007 года;
  • Екатерина Рудакова (БГУФК);
  • Ольга Василенок (БГУ) – чемпион Всемирной универсиады 2007 года в г.Турин (Италия) в эстафетной гонке, бронзовый призер в дуатлоне и гонке на 15 км; 
  • Елена Санникова (БГУ) – чемпион Всемирной универсиады 2007 года в г.Турин (Италия) в эстафетной гонке; 
  • Алексей Иванов (БНТУ).
В составе команды по хоккею с шайбой из 23 спортсменов два студента – Михаил Грабовский, нападающий ХК ”TorontoMapleLeafs“ (ИПД) и Виталий Коваль, вратарь ХК ”Динамо, Минск“ (БГУФК).
 
В составе олимпийской команды Республики Беларусь 10 участников (38,5 процента от общего количества без учета спортсменов по хоккею с шайбой), будучи студентами вузов, становились чемпионами и призерами всемирных зимних универсиад:
  • Руслан Валлиулинчемпион Всемирной универсиады 2001 года в г.Закопане (Польша) в эстафетной гонке, серебряный призер – в гонке на 10 км, бронзовый призер – в гонке на 20 км; 
  • Ольга Назарова – чемпион Всемирной универсиады 2003 года в г.Тарвизио (Италия) в спринтерской гонке, бронзовый призер – в эстафетной гонке;
  • Александр Сыман (БГУФК) – бронзовый призер Всемирной универсиады 2005 года в г.Инсбрук (Австрия) в гонке на 10 км;
  • Сергей Новиков – чемпион Всемирной универсиады 2007 года в г.Турин (Италия) в гонке на 20 км;
  • Людмила Калинчик – чемпион Всемирной универсиады 2007 года в г.Турин (Италия) в эстафетной гонке, серебряный призер – в гонке преследования;
  • Надежда Скардино – чемпион Всемирной универсиады 2007 года в г.Турин (Италия) в эстафетной гонке и в гонке на 12,5 км;
  • Дарья Домрачева (БГЭУ) – чемпион Всемирной универсиады 2007 года в г.Турин (Италия) в спринтерской гонке;
  • Ольга Василенок (БГУ) – чемпион Всемирной универсиады 2007 года в г.Турин (Италия) в эстафетной гонке, бронзовый призер – в дуатлоне и гонке на 15 км;
  • Елена Санникова (БГУ) – чемпион Всемирной универсиады 2007 года в г.Турин (Италия) в эстафетной гонке;
  • Тимофей Сливец (БГУФК) – серебряный призер Всемирной универсиады 2009 года в г.Харбин (Китай). 
 
01 февраля 2010
Программа педагогический отряд 2010
Также на базе РМОО ”ЛДТМ“ открылась ”Академия вожатского мастерства“(организованы школа вожатых, творческие лаборатории (костюм, грим, игротека и др.), мастер – классы).
Подробную информацию об этих и других мероприятиях РМОО ”ЛДТМ“ можно получить на сайте организации - www.lyvs.bn.by, по телефону + 375 17 2840881и по адресу: г. Минск, ул. Б.Хмельницкого, 4 (ст.м. ”Академия наук“).