На главную/Архив новостей
201720162015201420132012201120102009200820072006200520042003
МайАпрельМартФевральЯнварьДекабрьНоябрьОктябрьСентябрьАвгустИюльИюньМайАпрельМартФевральЯнварьДекабрьНоябрьОктябрьСентябрьАвгустИюльИюньМайАпрельМартФевральЯнварьДекабрьНоябрьОктябрьСентябрьАвгустИюльИюньМайАпрельМартФевральЯнварьДекабрьНоябрьОктябрьСентябрьАвгустИюльИюньМайАпрельМартФевральЯнварьДекабрьНоябрьОктябрьСентябрьАвгустИюльИюньМайАпрельМартФевральЯнварьДекабрьНоябрьОктябрьСентябрьАвгустИюльИюньМайАпрельМартФевральЯнварьДекабрьНоябрьОктябрьСентябрьАвгустИюльИюньМайАпрельМартФевральЯнварьДекабрьНоябрьОктябрьСентябрьАвгустИюльИюньМайАпрельМартФевральДекабрьНоябрьОктябрьСентябрьАвгустИюльИюньМайАпрельМартФевральЯнварьДекабрьНоябрьОктябрьСентябрьАвгустИюльИюньМайАпрельМартФевральЯнварьДекабрьНоябрьОктябрьСентябрьАвгустИюльИюньМайАпрельМартФевральЯнварьНоябрьОктябрьСентябрьАвгустИюльИюньМайАпрельМартФевральЯнварьДекабрьНоябрьОктябрьСентябрьИюньАпрельМартФевральЯнварьДекабрьНоябрьОктябрь
31 июля 2009
ПРЭС – БЮЛЕТЭНЬ

МІНІСТЭРСТВА АДУКАЦЫІ
РЭСПУБЛІКІ БЕЛАРУСЬ

ПРЭС-ЦЭНТР

вул. Савецкая, 9
220010, Мінск,
тэл. 222-42-43, факс (017) 220-84-83
E-mail:ivchenkov@minedu.unibel.by

МИНИСТЕРСТВО ОБРАЗОВАНИЯ
РЕСПУБЛИКИ БЕЛАРУСЬ

ПРЕСС-ЦЕНТР

ул. Советская, 9
220010, Минск
тел. 222-42-43, факс (017) 220-84-83
E-mail: konchits@minedu.unibel.by

  Белтэлерадыёкампанія
Рэдакцыі газет
Інфармацыйныя агенцтвы
Прэс-цэнтры

ПРЭС – БЮЛЕТЭНЬ
(Жнівень 2009 г.)

З 20 сакавіка 2009 года па 5 мая 2010 года ў Рэспубліканскім цэнтры турызму і краязнаўства навучэнскай моладзі праходзіць рэспубліканскі конкурс музеяў баявой славы ўстаноў адукацыі ў рамках героіка-патрыятычнай акцыі навучэнцаў “Вялікай Перамозе – 65!”.
Конкурс праводзіцца з мэтай прыцягнення навучэнцаў да вывучэння гісторыі і баявога мінулага свайго рэгіёна, сваёй малой Радзімы.
Тэл. 385-25-97

З 1 красавіка 2009 па 31 мая 2010 года Рэспубліканскі цэнтр турызму і краязнаўства навучэнскай моладзі праводзіць рэспубліканскі конкурс “Зорны паход” па месцах воінскай славы, прысвечаны партызанскаму руху ў гады Вялікай Айчыннай вайны.
Тэл. 385-25-97

З 15 ліпеня па 6 жніўня ў Міжнарожным дзіцячым цэнтры “Артэк” (Украіна) дэлегацыя навучэнцаў творчых калектываў Нацыянальнага цэнтра мастацкай творчасці дзяцей і моладзі ( 16 чалавек) прымае ўдзел у Міжнародным дзіцячым фестывалі “Зменім свет да лепшага”, у якім удзельнічаюць дзеці з 54 краін свету.
Нашы дзеці прадстаўляюць сваю краіну, яе культуру, традыцыі і гісторыю, знаёмяцца з культурнай спадчынай іншых краін.
Тэл. 227-31-38

З 26 ліпеня па 3 жніўня група выхаванцаў Узорнага ансамбля песні і танца “Зорачка” Нацыянальнага цэнтра мастацкай творчасці дзяцей і моладзі прымае ўдзел у Х Міжнародным дзіцячым фальклорным фестывалі “Zielona Gora 2009” у Польшчы.
Тэл. 227-31-38

1-15 жніўня ў Нацыянальным цэнтры мастацкай творчасці дзяцей і моладзі адбудзецца творчая сустрэча маладзёжных калектываў Нацыянальнага цэнтра мастацкай творчасці дзяцей і моладзі з дэлегацыяй нямецкай моладзі (г. Берлін, Германія).
Група моладзі з Берліна азнаёміцца з творчай дзейнасцю калектываў Нацыянальнага цэнтра мастацкай творчасці дзяцей і моладзі і культурнай спадчынай нашай краіны.
Тэл. 227-31-38

З 1 жніўня па 1 верасня Рэспубліканскі экалагічны цэнтр дзяцей і юнацтва праводзіць рэспубліканскі конкурс літаратурнай творчасці “Мой запаветны куточак”.
У конкурсе ўдзельнічаюць навучэнцы ўстаноў пазашкольнага выхавання і навучання і ўстаноў адукацыі ва ўзросце 12-18 год. Ён праводзіцца з мэтай развіцця творчых здольнасцей і пазнавальнага інтарэсу навучэнцаў, прыцягнення да ўдзелу ў мерапрыемствах па падрыхтоўцы да святкавання 600-годдзя ўстанаўлення запаветнага рэжыму ў Белавежскай пушчы.
Будуць падведзены вынікі другога этапа конкурсу і адабраны ўдзельнікі для выставы ў г. Брэсце 19 верасня 2009 года.
Тэл. 267-50-70

7-16 жніўня ў Дзіцячым аздараўленчым лагеры “Лясная казка” Жабінкаўскага раёна Брэсцкай вобласці будзе праходзіць рэспубліканская профільная змена для членаў клубаў інтэлектуальных гульняў "Ч. И. З. - 2009" ("Человек. Интеллект. Знания. - 2009").
Мэта: стварэнне аптымальных умоў для развіцця інтэлектуальнага патэнцыялу дзяцей і моладзі, папулярызацыя гульнёвых інтэлектуальных відаў дзейнасці ў Рэспубліцы Беларусь, прапаганда дзяржаўнай маладзёжнай палітыкі ў падлеткавым і маладзёжным асяроддзі, засваенне падлеткамі розных рэгіёнаў рэспублікі вопыту работы, накіраванага на актывізацыю іх інтэлектуальнага патэнцыялу.
Тэл. 216 29 62

8-15 жніўня беларускія школьнікі прымуць удзел у міднароднай алімпіядзе па інфарматыцы ў г. Плоўдзіў (Балгарыя).
Тэл. 222-62-98

10-20 жніўня ў Рэспубліканскім экалагічным цэнтры дзяцей і юнацтва будуць падведзены вынікі 2-га этапа рэспубліканскага конкурсу фатаграфій “Экалагічныя маршруты нацыянальных паркаў”, у якім прымаюць удзел навучэнцы ўстаноў пазашкольнага выхавання і навучання і ўстаноў адукацыі ва ўзросце 12-18 год.
Будуць адабраны ўдзельнікі для навукова-практычнай канферэнцыі юных эколагаў у г. Брэсце 19 верасня 2009 года.
Тэл. 263-05-71

19-20 жніўня на базе Акадэміі паслядыпломнай адукацыі пройдзе рэспубліканскі семінар-нарада ”Асаблівасці выкладання вучэбнага прадмета ”Замежная мова“ ў 2009/2010 навучальным годзе”.
Тэл. 222-66-47

Да 20 жніўня ў Рэспубліканскім экалагічным цэнтры дзяцей і юнацтва будуць падведзены вынікі 2-га этапа рэспубліканскага конкурсу вырабаў з прыроднага матэрыялу “Прырода вучыць – мы ствараем”, які праводзіцца з мэтай выхавання ў дзяцей і навучэнскай моладзі любві і беражлівых адносін да прыроднай і гісторыка-культурнай спадчыны свайго краю сродкамі выяўленчага мастацтва і мастацкай творчасці.
Будуць адабраны ўдзельнікі для выставы ў г. Брэсце 19 верасня 2009 года.
Тэл. 263-05-71

20 жніўня ў Акадэміі паслядыпломнай адукацыі адбудзецца рэспубліканскі семінар ”Фарміраванне фондаў вучэбнай літаратуры для забеспячэння адукацыйнага працэсу агульнаадукацыйных устаноў рэспублікі ў 2009/2010 навучальным годзе“.
Тэл. 222-64-92

Да 25 жніўня ў Рэспубліканскім экалагічным цэнтры дзяцей і юнацтва будуць падведзены вынікі 2-га этапа рэспубліканскага конкурсу дзіцячых экалагічных навукова-даследчых і практычных праектаў “Белавежская пушча ХХІ стагоддзя”, у якім удзельнічаюць навучэнцы ўстаноў пазашкольнага выхавання і навучання і ўстаноў адукацыі, школьныя лясніцтвы Беларусі, Расіі, Украіны.
Будуць адабраны ўдзельнікі для навукова-практычнай канферэнцыі юных эколагаў у г. Брэсце 19 верасня 2009 года.
Тэл. 263-05-71

З 25 жніўня па 1 верасня будуць падведзены вынікі 2-га этапа рэспубліканскага конкурсу агітбрыгад “Прыроду гэтую нам завешчана зберагчы”.
Будуць адабраны ўдзельнікі для паказальных выступленняў на навукова-практычнай канферэнцыі юных эколагаў у г. Брэсце 19 верасня 2009 года.
Тэл. 263-05-71

30 июля 2009
Закупка работ по разработке электронных средств обучения.

Официальная информация о процедуре закупки № 26883-2009 размещена на сайте www.icetrade.by. Информация о закупке размещена также на сайте учреждения "Главный информационно-аналитический центр Министерства образования Республики Беларусь" www.giac.unibel.by

02 июля 2009
О V Республиканском конкурсе творческих работ учащихся и студентов по обществоведческим наукам “Великая Отечественная война в благодарной памяти белорусского народа”

Конкурс проводился по инициативе специального фонда Президента Республики Беларусь по социальной поддержке одаренных учащихся и студентов и вызвал большой интерес по всей стране: более 3 000 участников на районном уровне, около 2000 – на областном. 101 одна лучшая работа представлена на третий республиканский тур. 45 человек стали победителями конкурса и награждены дипломами первой, второй и третьей степени.

Целю конкурса было стимулирование поисково-исследовательской деятельности учащихся и студентов учреждений образования, выявление талантливой молодежи, формирование ее патриотических чувств.

В состав жюри вошли ведущие обществоведы высших учебных заведений и Института истории Национальной академии наук Беларуси. Жюри возглавил академик-секретарь Отделения гуманитарных наук и искусств, директор Института истории Национальной академии наук Беларуси Коваленя Александр Александрович.

Выявление молодых талантов, развитие их творческих способностей, государственная поддержка и социальная защита – одна из важнейших задач нашего общества. С 2006 года по инициативе Главы государства в стране реализуется Государственная программа «Молодые таланты Беларуси».

Награждение победителей V Республиканского конкурса творческих работ учащихся и студентов по обществоведческим наукам проходило в зале заседания Ученого совета ведущего ВУЗа нашей республики – Белорусского государственного университета. Церемонию торжественного награждения открыл ректор БГУ Сергей Владимирович Абламейко.

Дипломы вручали Первый заместитель Министра образования Республики Беларусь, заместитель председателя совета специального фонда Президента Республики Беларусь по социальной поддержке одаренных учащихся и студентов Александр Иванович Жук, заместитель председателя Постоянной комиссии Совета Республики Национального собрания Республики Беларусь по образованию, науке, культуре и социальному развитию, председатель Республиканского совета Белорусского общественного объединения ветеранов Анатолий Николаевич Новиков и заместитель председателя жюри, заведующий кафедрой политологии юридического факультета Белорусского государственного университета Сергей Васильевич Решетников.

Дипломами первой степени награждены

№ п/п
Автор работы
Учебное заведение
Научный руководитель
1
Бердович
Ирина Витальевна
воспитанница учреждения внешкольного воспитания и обучения «Дом детского и юношеского творчества г.Светлогорска» Островская Галина Николаевна, руководитель клуба «Поиск» учреждения внешкольного воспитания и обучения «Дом детского и юношеского творчества г.Светлогорска»
2
Карпинчик
Анастасия Сергеевна
учащаяся 3 курса специализации «оператор электронных вычислительных машин» УО «Белоозерский государственный профессионально-технический колледж электротехники» Пыжьянова Галина Максимовна, преподаватель белорусского языка и литературы УО «Белоозерский государственный профессионально-технический колледж электротехники»
3
Косуха
Илья Александрович
учащийся 9 класса УО “Средняя общеобразовательная школа №2 г.Горки“ Харламова Светлана Михайловна, учитель географии УО “Средняя общеобразовательная школа №2 г.Горки“
4
Луцкий
Илья Владимирович
учащийся 11 класса ГУО «Гимназия № 3 г. Минска» Писаренко Алла Алексеевна, учитель истории
ГУО «Гимназия № 3 г. Минска»
5
Медведева Анастасия
Васильевна
учащаяся 9 класса УО “Сенненская государственная общеобразовательная средняя школа № 1 имени З.И. Азгура” Еременко Светлана Александровна,
учитель истории УО “Сенненская государственная общеобразовательная средняя школа № 1 имени З.И. Азгура”
6
Саприко
Валерия Вячеславовна
учащаяся 9 класса
УО “Сенненская государственная общеобразовательная средняя школа № 1 имени З.И. Азгура”
7
Сергиенко
Екатерина
Юрьевна
учащаяся 9 класса ГУО «Средняя общеобразовательная школа № 33 г. Бреста» Полозюк Татьяна Сергеевна,
учитель истории ГУО «Средняя общеобразовательная школа № 33
г. Бреста»
8
Бузун
Дмитрий Александрович
студент 2 курса агрономического факультета УО «Гродненский государственный аграрный университет» Стецкевич Петр Тадеушевич,
ассистент кафедры общественных наук УО «Гродненский государственный аграрный университет»
9
Дакунова
Елена Николаевна
студентка 5 курса исторического факультета Белорусского государственного университета Коршук Владимир Константинович,
профессор кафедры истории Беларуси нового и новейшего времени
Белорусского государственного университета
10
Корж
Инна Васильевна
учащаяся 1 курса специальности «Банковское дело» УО «Новогрудский государственный торгово-экономический колледж» Першукевич Нина Яковлевна, преподаватель истории УО «Новогрудский государственный торгово-экономический колледж»
11
Королёв
Валерий Андреевич
учащийся 1 курса машиностроительного отделения УО «Оршанский государственный механико-экономический колледж» Лютынский Виктор Павлович,
преподаватель социально-гуманитарных дисциплин УО «Оршанский государственный механико-экономический колледж»
12
Цыганок
Ксения Васильевна
студентка 5 курса факультета журналистики Белорусского государственного университета Дорощёнок Петр Леонидович, заведующий кафедрой истории журналистики Белорусского государственного университета

Цыганок Неонила Львовна,
учитель
истории УО
“Средняя общеобразовательная школа № 2 г.Осиповичи”

Дипломами второй степени награждены

№ п/п
Автор работы
Учебное заведение
Научный руководитель
1
Амброшко
Дмитрий
Владимирович
учащийся 3 курса специализации «оператор электронных вычислительных машин» УО «Белоозерский государственный профессионально-технический колледж электротехники» Козинец Ольга Ивановна,
преподаватель русского языка и литературы УО «Белоозерский государственный профессионально-технический колледж электротехники»
2
Вашкевич
Анастасия
Владимировна
учащаяся 9 класса ГУО «Средняя общеобразовательная школа № 7 г. Бреста» Капуза Надежда Валентиновна,
учитель истории ГУО «Средняя общеобразовательная школа
№ 7 г. Бреста»
3
Воробьева
Ирина Владимировна
учащаяся 11 класса УО “Средняя общеобразовательная школа № 40 г. Могилева” Радионова Дина Николаевна, учитель истории УО “Средняя общеобразовательная школа № 40 г.Могилева”
4
Гивойно
Екатерина
Леонидовна
учащаяся 9 класса УО «Деревнянская государственная общеобразовательная средняя школа» Судник Василий Петрович, учитель истории
УО «Деревнянская государственная общеобразовательная средняя школа»
5
Лагутина
Марина Васильевна
учащаяся 9 класса ГУО «Степская средняя общеобразовательная школа Жлобинского района» Алексеенко Екатерина Васильевна, учитель истории ГУО «Степская средняя общеобразовательная школа Жлобинского района»
6
Руцкая
Людмила Васильевна
учащаяся 11 класса ГУО “Хуторской учебно-педагогический комплекс “Детский-сад – средняя общеобразовательная школа” Филипчик Иван Семенович, учитель истории ГУО “Хуторской учебно-педагогический комплекс “Детский-сад – средняя общеобразовательная школа”
7
Улейчик
Игорь Сергеевич
учащийся 11 класса ГУО «Лицей № 1 г.Гродно» Чудиловская Алла Ивановна,
учитель истории ГУО «Лицей № 1 г.Гродно»
8
Иода
Николай Викторович
студент 5 курса факультета истории и социологии УО «Гродненский государственный университет имени Янки Купалы» Белозорович Виктор Александрович,
доцент кафедры истории Беларуси УО «Гродненский государственный университет имени Янки Купалы»
9
Кисляк
Анастасия Владимировна
студентка 4 курса историко-филологического факультета УО «Полоцкий государственный университет» Корсак Алеся Иосифовна,
доцент кафедры отечественной и всеобщей истории УО «Полоцкий государственный университет»
10
Лакина
Елена Олеговна
студентка 1-го курса лечебного факультета
УО «Гомельский государственный медицинский университет»
Сироткин Андрей Александрович, старший преподаватель кафедры общественно-гуманитарных наук УО «Гомельский государственный медицинский университет»
11
Наюлис
Наталья Николаевна
студентка 2 курса инженерно-технологического факультета УО «Гродненский государственный аграрный университет» Таранда Николай Иванович,
доцент кафедры микробиологии и эпизоотологии УО «Гродненский государственный аграрный университет»
12
Путилов
Александр Андреевич
студент 5 курса исторического факультета УО «Витебский государственный университет имени П.М.Машерова» Уткевич Владимир Анатольевич, доцент кафедры философии УО «Витебский государственный университет имени П.М.Машерова»
13
Синковец
Антон Юрьевич
студент 1 курса исторического факультета
УО «Могилевский государственный университет имени А.А. Кулешова»
Бирюков Алексей Викторович, старший преподаватель кафедры всеобщей истории УО «Могилевский государственный университет имени А.А. Кулешова»
14
Фиронова
Елена Алексеевна
студентка 5 курса факультета истории и социологии УО «Гродненский государственный университет имени Янки Купалы» Крень Иван Платонович,
профессор кафедры истории Беларуси УО «Гродненский государственный университет имени Янки Купалы»
15
Шимко
Евгения Чеславовна
студентка 1 курса стоматологического факультета УО «Витебский государственный медицинский университет» Кулик Святослав Павлович, заведующий кафедрой социально-гуманитарных дисциплин УО «Витебский государственный медицинский университет»

Дипломами третьей степени награждены

№ п/п
Автор работы
Учебное заведение
Научный руководитель
1
Борисенко Екатерина Вячеславовна учащаяся 1 курса УО “Государственный профессиональный лицей №10 г. Могилева“ Брюзгина Светлана Николаевна, заведующий библиотекой УО “Государственный профессиональный лицей
№ 10 г.Могилева“
2
Вежель
Вероника Юрьевна
учащаяся 9 класса ГУО «Лунненская средняя общеобразовательная школа имени Героя Советского Союза Ивана Шеремета» Сильванович Ирина Николаевна, учитель истории ГУО «Лунненская средняя общеобразовательная школа имени Героя Советского Союза Ивана Шеремета»
3
Дроздова Виктория Игоревна учащаяся 11 класса ГУО «Гимназия
№ 13 г.Минска» Соколова
Наталья Георгиевна, преподаватель истории
ГУО «Гимназия
№ 13 г.Минска»
Грибко Ирина Леонидовна, старший преподаватель кафедры истории Беларуси нового и новейшего времени исторического факультета БГУ
4
Козловский Александр Юрьевич Учащийся 11 класса УО "Полоцкая государственная общеобразовательная средняя школа № 1" Осипов Артем Александрович, учитель истории УО "Полоцкая государственная общеобразовательная средняя школа № 1"
5
Кугаро
Елена Анатольевна
учащаяся 9 (штрих) класса ГУО «Лебедевская общеобразовательная средняя школа» Апанасевич Антон Антонович,
учитель истории ГУО «Лебедевская общеобразовательная средняя школа»
6
Кузмицкий
Олег Витальевич
учащийся 9 класса ГУО «Средняя общеобразовательная школа № 2 г.Ошмяны» Борисевич Инесса Генриховна, учитель истории ГУО «Средняя общеобразовательная школа № 2 г.Ошмяны
7
Лебедько
Ольга
Дмитриевна
учащаяся 9 класса УО «Рассветовская государственная общеобразовательная средняя школа» Волосевич Данута Михайловна, учитель истории УО «Рассветовская государственная общеобразовательная средняя школа»
8
Поисковый отряд «Память»
(председатель Комаровский
Олег Анатольевич)
УО «Государственная гимназия №1 г.Столбцы» Ненадовец Татьяна Викторовна, учитель английского языка УО «Государственная гимназия №1 г.Столбцы»
9
Цуба
Анастасия
Михайловна
учащаяся 9 класса ГУО «Средняя общеобразовательная школа № 11 г. Пинска» Король Галина Павловна, учитель истории
ГУО «Средняя общеобразовательная школа
№ 11г. Пинска»
10
Шиманюк
Анатолий Александрович
учащийся 9 класса Тиховольской базовой школы Свислочского района Шиманюк Ирина Павловна, учитель начальных классов Тиховольской базовой школы Свислочского района
11
Войнич
Марина Эдуардовна
студентка 4 курса факультета белорусской филологии и культуры УО “Белорусский государственный педагогический университет имени Максима Танка” Говзич Ирина Николаевна,
доцент кафедры белорусской литературы
УО “Белорусский государственный педагогический университет имени Максима Танка”
12
Залещук
Роман Васильевич
студент 2 курса исторического факультета УО «Брестский государственный университет имени А.С.Пушкина» Зданович Владимир Васильевич, заведующий кафедрой истории Беларуси УО «Брестский государственный университет имени А.С.Пушкина»
13
Иванова
Наталья Юрьевна
студентка 6 курса исторического факультета УО «Могилевский государственный университет имени А.А. Кулешова» Опиок Тамара Владимировна, доцент кафедры истории и культуры Беларуси УО «Могилевский государственный университет имени А.А. Кулешова»
14
Кузнецов
Дмитрий Сергеевич
студент 5 курса исторического факультета
УО «Могилевский государственный университет имени А.А. Кулешова»
Бирюков Алексей Викторович, старший преподаватель кафедры всеобщей истории УО «Могилевский государственный университет имени А.А. Кулешова»
15
Лепёшкин
Виктор Александрович
студент 4-го курса исторического факультета
УО «Гомельский государственный университет имени Франциска Скорины»
Пичуков Виктор Петрович,
доцент кафедры истории Беларуси УО «Гомельский государственный университет имени Франциска Скорины»
16
Пашкевич
Ирина Владимировна
студентка 1 курса строительного факультета УО «Брестский государственный технический университет» Малыхина Людмила Юрьевна,
доцент кафедры социально-политических и исторических наук УО «Брестский государственный технический университет»
17
Плавсюк
Галина Ивановна
Студентка 4 курса факультета белорусской филологии и культуры УО “Белорусский государственный педагогический университет имени Максима Танка” Козич Ольга Ильинична,
доцент кафедры белорусской литературы
УО “Белорусский государственный педагогический университет
имени Максима Танка”
18
Сергунин
Игорь Владимирович
учащийся 2 курса специальности «документационное обеспечение управления и архивоведение» Полоцкого колледжа УО «Витебский государственный университет имени П.М.Машерова» Фатьянов Вячеслав Васильевич, преподаватель социально-гуманитарных дисциплин Полоцкого колледжа УО «Витебский государственный университет имени П.М.Машерова»